انواع سبکهای کابینت و چگونگی انتخاب آن

 

آشپزخانه سبک CLASSIC

سبک کلاسیک همان سبك سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است. هر عنصری که در این سبك به کارمی رود، تعریف دقیق و معینی دارد. این سبك به شدت به نظم و تقارن پایبند است و در این سبك هیچ چیز دور از انتظار نیست و به طور کلی سبكی پایدار است.

کابينت کلاسيک تقريباً هميشه از چوب ساخته شده است به خاطر اينکه چوب، قديمي ترين ماده سازنده کابينت مي باشد. چوب جنگلي بهترين گزينه است و اگر پتينه شود، نماي بسيار زيبايي پيدا مي کند. اين سبک با الگوهاي رنگي خنثي و ساده و جزئيات کاملا شکيل همراه است. مسلماً يک آشپزخانه کلاسيک مي تواند خيلي ساده يا خيلي پر زرق و برق باشد. در سبک کلاسيک دکوراسيون و تزيينات زايد و اضافي ديده نمي‌شود.

آشپزخانه سبک مدرن MODERN

براي تعريف آشپزخانه مدرن و معاصر نياز به مقايسه آن ها با يکديگر داريم. آشپزخانه معاصر به زمان جاري تعلق دارد ولي آشپزخانه مدرن به سبک طراحي خاصي گفته مي شود که از اواسط قرن بيستم تا زمان حال را شامل مي شود. مدرن مي تواند اصطلاحي ايهام دار باشد که گاهي اوقات به عنوان متضاد کلمه ي سنتي استفاده مي شود. در واقع چيزي که در چندين سال قبل به عنوان مدرن شناخته مي شده امروزه به عنوان آنتيک شناخته مي شود.

براي تعريف آشپزخانه هاي سبک مدرن مي توانيم به آشپزخانه هايي با کابينت هاي بدون قاب، کابينت با درب هايي که در آن از پانل هاي تخت استفاده شده است اشاره کنيم. وسايل، براق و ساده بوده و خطوط افقي ضخيم است. درواقع اين آشپزخانه عاري از هرگونه تزئين خاص است. در اين آشپزخانه زيبايي و درخشش متريال هاي طبيعي به خوبي ديده مي شود. امروزه از بتن در دکوراسيون آشپزخانه مدرن استفاده مي شود.

 

آشپزخانه سبک معاصر CONTEMPORARY

همانطور که گفتیم وقتي بخواهيم از سبک آشپزخانه معاصر صحبت کنيم بايد حتما آن را با آشپزخانه مدرن مقايسه کنيم. چون امکان دارد اين دو سبک با هم اشتباه گرفته شوند و تمايز اين دو سبک کار سختي است. آشپزخانه معاصر معمولا به معني پيروي از مد و طراحي دکور در زمان جاري و هم اکنون است. درواقع آشپزخانه هاي معاصر شايد تمام ويژگي هاي آشپرخانه مدرن را داشته باشند اما مي توانند با خصوصيات ديگر سبک ها هم همراه باشند. اما اگر بخواهيم در مورد ويژگي هاي يک آشپزخانه معاصر صحبت کنيم: استفاده از متريال و مدهاي جديد در طراحي، لبه هاي برش خورده، سادگي، درخشاني، استفاده از خطوط صاف از مهم ترين ويژگي هاي آشپزخانه معاصر هست. ويژگي هاي دکوراسيون آشپزخانه معاصر، براق و روشن بودن با ويژگي هاي ساده مي باشد. استفاده از استيل و وسايل آشپزخانه سفيد در اين سبک از آشپزخانه بيشتر ديده مي شود البته امکان ديدن رنگ ها و متريال هاي زيادي در اين سبک از آشپزخانه وجود دارد چون همان طور که قبلا گفتيم اين سبک با پيروي از مد طراحي مي شود .

 

آشپزخانه سبک سنتي  TRADITIONAL

آشپزخانه هاي سنتي با طراحي کلاسيک و ويژگي معماري قرن هاي ۱۸، ۱۹ و ۲۰ ميلادي در اروپا و آمريکا شناخته مي شود.  با توجه به اينکه در تمام طراحي هاي مدرن سادگي اصلي ترين ويژگي است، آشپزخانه هاي سنتي دقيقاً برخلاف آن ها هستند و براي شيک شدن آشپزخانه جزئيات و تزئينات زيادي در آن ها به کار مي رود. در آشپزخانه هاي سنتي بر خلاف آشپزخانه هاي معاصر بيشتر از متريال هاي طبيعي مثل چوب سخت و سنگ استفاده مي شود. در آشپزخانه هاي سنتي بيشتر کابينت ها طاقچه اي هستند و خيلي عجيب نيست که ببينيد در جلوي کابينت ها شيشه يا فلز استفاده شده باشد. رنگ هاي مورد استفاده در اين آشپزخانه ها معمولاً کرم، خاکستري، سبز يا رنگ هاي پاستل (ترکيب مقداري سفيد با رنگ هاي شاد و زنده را رنگ هاي پاستلي مي نامند) هستند. چوب ها هم در اين آشپزخانه معمولاً لعاب کاري مي شوند. در اين سبک از آشپزخانه هود مي تواند متريال هاي مختلفي مثل سنگ، فلز و بعضي اوقات چوب و نيز شکل انتخابي داشته باشد.

 

هنگام طراحي مدل کابينت و دکوراسيون آشپزخانه از سبک‌هاي ترکيبي ايده بگيريد

بهتر است روي طرح ترکيبي براي کابينت و دکوراسيون آشپزخانه تمرکز کنيد. بهترين بخش‌هاي مدل کابينت و دکوراسيون آشپزخانه معاصر و سنتي را در طرح‌تان بگنجانيد تا به اين زودي‌ها از آن خسته و دلزده نشويد.